×
Tento web používá soubory cookies, pokračováním souhlasíte s používáním těchto souborů. Více informací

Správné čištění a uskladnění brýlí

Posted by akos 25/07/2016 0 Comment(s)

čistení brýlí

Jak správně čistit brýlové obruby a čočky?

 

Chcete aby vám brýle dlouho sloužily?
Nabízíme vám několik tipů, jak prodloužit životnost brýlí. Poradíme, jak je můžete řádně vyčistit, uskladnit a čemu byste se měli vyhnout.

Správné čištění brýlí

 

správné čištění brýlí

 

 • Při čištění bezobroučkových modelů se doporučuje brýle uchopit za kraj čočky, tím se vyhneme napětí v brýlích.
 • Brýle doporučujeme čistit především vlažnou vodou a jemným saponátem.
 • Jako alternativní způsob poslouží čištění brýlí ultrazvukem. V tomto případě použijte studenou vodu a jemný saponát.
 • Při nálezu větších usazenin, znečištění svěřte raději odstranění do rukou odborníka.

 

K čištění brýlí použijte čistý, jemný hadřík z mikrovlákna, nejvhodnější je ten, který vám spolu s vašimi novými brýlemi dodáme. Pokud utěrku budete mít neustále u sebe, tak prach a nečistoty nanesené na brýle můžete kdykoliv odstranit. I speciální hadřík však doporučujeme před každým použitím vyklepat, aby na ní nezůstaly částice prachu. Doma brýle stačí očistit pod vlažnou tekoucí vodou s použitím kapky saponátu (nepoužívejte přípravek šetrný k pokožce, který obsahuje balzám). Čištění brýlí ultrazvukem je také dobrým řešením, i v tomto případě však používejte studenou tekoucí vodu a trochu saponátu. Alternativní možností může být, pokud si pořídíte speciální spray na čištění brýlí. Pokud by byly vaše brýle silně znečištěné, vyhledejte odborníka (např. optika).

Při čištění brýlí nepoužívejte:

 

nesprávné čištění brýlí

 

 • Vlhčené utěrky pro jejich tvrdost nejsou vhodné na čištění brýlí, protože by mohly poškrábat povrch plastové čočky.
 • Také se vyhýbejte používání silných (agresivních) saponátů, které by mohly znehodnotit skla i samotné obroučky brýlí.
 • Kapesníky, kuchyňské utěrky, toaletní papír a svetry, jsou také nevhodné na čištění brýlí, rovněž by mohly poškodit čočky.
 • Vyhýbejte se používání znečištěných mikrofázových utěrek.

 

Nepoužívejte vlhkou utěrku, mohla by zničit povrch plastových čoček. Ani agresivní čisticí prostředky nejsou vhodné k čištění rámu a čoček. Neotírejte jejich papírovým kapesníkem, papírovou utěrkou kuchyňskou, ručníkem či rukávem. Prach a nečistoty mohou způsobit škrábance a šmouhy, v důsledku čehož po čase vznikne na povrchu čoček tzv. slepá skvrna. K čištění brýlí nikdy nepoužívejte znečištěnou hadřík. Pokud po čištění brýlí pod tekoucí vodou brýle utřete dosucha, nevyvíjejte na něj příliš velký tlak, aby se rám neohnuli a kvalitní povrch čoček neznehodnotil..

 

Správné uskladnění brýlí

 

správné uskladnění brýlí

 

 • Brýle uskladňujte vždy ve vyztuženém pouzdře spolu s mikrofázovouá utěrkou.
 • Obroučky vkládejte vždy čočkami směrem na polstrovanou část pouzdra.
 • Z obezřetnosti můžete brýle obtočit i do dalšího hadříku z mikrovlákna.
 • Brýle skladujte na viditelném,stálém a bezpečném místě.

 

V zájmu toho, aby se předešlo poškrábání rámu, brýle skladujte v pouzdře, ve kterém jsme vám je dodali. Brýle zaviňte do hadříku z mikrovlákna. Odkládejte je do polstrovaného pouzdra čočkami směrem dolů. Dbejte na to, abyste mimo pouzdra brýle odkládali vždy rámem směrem dolů a skly nahoru, abyste zabránili poškrábání skel. Brýle si nasazujte a skládejte vždy dvěma rukama, aby nebyla zatížena pouze jedna strana rámu a jedna stranica. Nevystavujte je příliš vysokým či nízkým teplotám a teplotním výkyvům, které také poškozují brýle. V létě nikdy nepoužívejte brýle v autě, protože vysoká teplota je může zdeformovat a může dojít i k popraskání povrchové úpravy čoček. Vyhýbejte se silným zdrojem tepla (např. Sauně, přístrojové desce) a zdrojem chladu. Brýle vložené do pouzdra skladujte vždy na takovém bezpečném místě, kde je bez hledání najdete.

 

Sem vaše brýle nepatří

 

nesprávné uskladnění brýlí

 

 • Neskladujte brýle v kapsách kalhot, košile, kabátu bez vyztuženého pouzdra!
 • Nenoste brýle zavěšené ve výstřihu svetru ani vsunuté do vlasů (platí i pro sluneční brýle).
 • Nikdy nepokládejte brýle čočkami směrem dolů.
 • Nevystavujtete brýle náhlým změnám teploty.

 

Brýle bez vyztuženého pouzdra nikdy nevkládejte a ani neskladujte v kapse košile, kabátu či kalhot. Takto můžete předejít jejich poškrábání, ohnutí tak zlomení. I když je to často trendy, nenoste brýle ani sluneční brýle vsunuty do vlasů, může to vést k poškození povrchových úprav čočky jakož ik deformaci rámu brýlí. Brýle si nezavěšujte ani do výstřihu pulovrů či kapsy u košile.